oregano 2662890 1280
Rozwój

Tymianek pospolity


Jest to roślina dorastająca do 30, czasem 50 cm wysokości, o pokroju krzewiastym. Pędy ma mocno rozgałęzione, pokryte szarozielonymi, mocno pachnącymi listkami. Kwiaty ma białe lub blado różowe, niewielkie i zebrane w kwiatostany.

Obecnie tymianek uprawiany jest w całej Europie. Wywędrował również do Ameryki Północnej i północnej Afryki.

Jest rośliną miododajną.

Surowcem dostarczanym przez roślinę są kwitnące części pędów. Zbiera się je od czerwca do września, w słoneczne dni, gdy zawierają najwięcej olejków eterycznych. Ścina 10 cm nad ziemią i suszy w cieniu w temperaturze nie przekraczającej 35°C.

Skład chemiczny

Zawarty w tymianku olejek eteryczny składa się przede wszystkim z tymolu (do 45%) i karwakrolu (25-60%), w mniejszych ilościach występuje cineol, linalol i borneol. Poza bardzo intensywnym olejkiem tymianek zawiera również garbniki (do 10%), flawonoidy, kwasy trójterpenowe (kwas ursolowy i oleanolowy) i polifenolowe (kawowy, chlorogenowy), substancje gorzkie, saponiny i składniki mineralne (duża zawartość litu).

Działanie:

  • przeciwbakteryjne (nawet wobec lekoopornych paciorkowców),
  • wykrztuśne,
  • ułatwiające trawienie,
  • przeciwzapalne,
  • rozkurczowe,
  • przeciwrobacze.

Składniki fenolowe olejku eterycznego (tymol, karwakrol), odpowiedzialne są za właściwości przeciwbakteryjne. Garbniki wspomagają to działanie.

Tymol działa wykrztuśnie poprzez zwiększenie wydzielania śluzu w górnych drogach oddechowych, wzmaga ruch rzęsek nabłonka, działa rozkurczowo (mięśnie gładkie) i przeciwbólowo (poraża receptory bólowe). Zwalcza również robaki (np. tęgoryjcowi dwunastnicy).

Zastosowanie

Syrop z tymianku (skuteczniejszy niż napar) ma działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe. Można je podawać dzieciom w przypadku występowania uporczywego kaszlu, przy astmie i problemach z odksztuszaniem oraz w chorobach górnych dróg oddechowych.

Napar z tymianku może być stosowany w przypadkach wymienionych powyżej, jak również jako środek odkażający i przeciwzapalny, także w przypadkach trądziku, wyprysków i łojotoku. Płukanki wspomagają zwalczanie grzybów oraz bakterii ropotwórczych.

Zastosowanie tymianku w kuchni, głównie w potrawach tłustych i mięsnych, poprawia trawienie, głównie ułatwia trawienie tłuszczów. Związki gorzkie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i znoszą stany skurczowe przewodu pokarmowego pl.wikipedia.org.

Nacieranie mięśni dzieci wolniej rozwijających prowadzi do ich wzmocnienia, a podgrzane pędy, przykładane do stawów, pomagają w stanach reumatycznych i artretyzmie.

Kąpiel z dodatkiem naparu z tymianku lub macierzanki pomagają przy wyczerpaniu nerwowym. Ich stosowanie polecane jest dla nerwowych dzieciaczków. Pomagają również w gośćcu, infekcjach skóry, ranach i chorobach reumatycznych.

Olejek tymiankowy jest świetnym środkiem odkażającym powietrze. Stosowanie inhalacji w przypadku nieżytów gardła i krtani daje dość szybkie efekty.

UWAGA! Olejku tymiankowego nie wolno podawać dzieciom doustnie. Jego spożycie może wywołać uszkodzenie nerek i inne problemy.

Roztwory tymolu (1%) mogą być stosowane do płukania ran i po zabiegach stomatologicznych. Ważne, aby nie zostały spożyte. Działają ściągająco i łagodząco.

Formy podawania

Napar: łyżkę ziela zalać dwoma szklankami wrzątku pl.wikipedia.org. Po 15 minutach zaparzania pod przykryciem można podawać po łyżce kilka razy dziennie jako środek wykrztuśny lub płukanka do ust. 1

Odwar do użytku zewnętrznego: 100-120 g ziela tymianku w 5l wody gotować pod przykryciem 5 minut, odstawić na 10 minut i przecedzić (okłady, kompresy, kąpiele). 1

Syrop: zwilżone pędy i kwiaty tymianku ułożyć w słoiku. Warstwy tymianku przesypać cukrem. Słoik zostawić na 14 dni w słonecznym miejscu. Powstały syrop należy przecedzić, a pozostałe fragmenty roślin przemyć przegotowaną wodą, którą później należy dodać do syropu. Syrop odparowuje się, ale w taki sposób, aby go nie zagotować. 2

Mieszanki

Mieszanki tymianku z roślinami działającymi przeciwbakteryjnie, przykładowo z szałwią, lub działającymi przeciwzapalnie, jak rumianek, pomagają w problemach z trądzikiem czy łojotokiem.

Mieszanka tymianku z babką lancetowatą w postaci herbatki pomaga w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Herbatkę najlepiej podawać łykami, świeżą i na tyle gorącą, na ile to możliwe, aby nie poparzyć dziecka.

Rate this post