disease 4392161 1280 1
Trendy

Przeziębienie


Przeziębienie zaczyna się zwykle bardzo podobnie. Ból gardła, kichanie, katar i przekrwiony układ oddechowy, czyli trudności z oddychaniem. W następnej kolejności do objawów dołącza kaszel. Choroba trwa zwykle 7 do 10 dni, niezależnie od stosowanych metod leczniczych.

Większość z nas przeziębia się kilka razy w roku, dzieci i osoby w ich bezpośrednim otoczeniu – znacznie częściej.

Winne są oczywiście wirusy. Wiele ich rodzajów. Rzadko przeziębienie wywołują bakterie. Zapewne z tego właśnie powodu nie mamy skutecznego leku na tą dolegliwość. Możemy jedynie leczyć objawy i dbać aby zanadto nie obniżyć odporności, co mogłoby doprowadzić do wtórnych zakażeń bakteryjnych i wywołać zapalenie płuc, zatok, zapalenie ucha środkowego a także problemy z układem moczowym.

Zakażenie wirusowe czy bakteryjne

W początkowym okresie choroby najważniejsze jest aby określić, czy mamy do czynienia z wirusowym przeziębieniem, czy z zakażeniem bakteryjnym. Pierwsze charakteryzuje się bólem gardła, chrypką, wodnistym i raczej przeźroczystym katarem, oraz lekką gorączką.

Zakażenie bakteryjne możemy rozpoznać po zielonożółtej wydzielinie z nosa lub silnym zaczerwienieniu gardła. Ból gardła może być silniejszy i połączony z bólami mięśniowymi tobie. Przeważnie występuje też wysoka gorączka. Zwykłe przeziębienie przechodzi wtedy między innymi w anginę czy zapalenie zatok.

Przeziębienie u niemowląt i starszych dzieci

Przeziębienia u niemowląt zwykle są łagodniejsze niż u starszych dzieci. Charakteryzują się kichaniem, katarkiem i pokasływaniem. Jeśli do objawów dołączy gorączka, może to oznaczać pojawienie się powikłań. Należy wtedy zgłosić się do lekarza. Trudność rozpoznania przeziębienia u niemowląt wiąże się z faktem, iż mogą one ciężko chorować bez gorączki pl.wikipedia.org. Jeśli tylko pojawiają jakieś inne objawy, np. bolące uszy, lub dziecko jest osłabione, koniecznie musimy zgłosić się do lekarza.

Po pierwszym roku życia przeziębienia zaczyna się już zazwyczaj gorączką, a u kilkuletnich dzieci – stanem podgorączkowym. Musimy się udać do lekarza, aby wykluczyć cięższe dolegliwości. Gdy dziecko ma tylko katar i lekki kaszel, nie musimy tego robić, ale należy konsultować pojawiające się po kilku dniach nowe objawy sugerujące powikłania.

Rate this post