aroma 906137 1280 1
Zdrowie

Prawoślaz lekarski


Prawoślaz jest byliną wieloletnią, dorastającą do 1,5 m wysokości. Liście i łodygi są gęsto pokryte białawymi włoskami, przez co roślina wydaje się srebrzysta. Kwiaty ma bladoróżowe, duże. Naturalnie występuje w Europie środkowej i południowo-wschodniej. Jest też szeroko uprawiany do celów leczniczych. Surowcami dostarczanymi przez roślinę są korzenie i liście. Liście zbiera się przed kwitnieniem rośliny i suszy w pokojowej temperaturze, w cieniu. Korzenie kilkuletnich roślin (3-4 lata) wykopywane są późnym latem i jesienią. Po oczyszczeniu i okorowaniu, pokrojony na kawałeczki korzeń suszy się w podwyższonej temperaturze.

Skład chemiczny

Wykopywane w odpowiednim czasie korzenie zawierają śluz, pektyny, węglowodany (skrobię, sacharozę), tłuszcze, asparaginę i betainę, lecytynę i składniki mineralne. W liściu prawoślazu występują: śluz, olejek eteryczny, karoten, witaminę C i kwasy organiczne.

Działanie:

  • osłaniające,
  • zmiękczające,
  • wykrztuśne.

Zastosowanie

W postaci maceratu, czyli wyciągu na zimno, prawoślaz stosuje się w stanach zapalnych przewodu pokarmowego (podrażnienia, uszkodzenia nabłonka, biegunki) i w chorobach układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, krtani, przy kaszlu i zaflegmieniu). Ten środek śluzowy może być podawany już niemowlętom https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakrzepica_%C5%BCy%C5%82_g%C5%82%C4%99bokich. Samodzielnie stosując środki śluzowe, w przypadku podawania innych leków należy skonsultować to działanie z lekarzem. Działanie ochronne śluzu ma drugą stronę medalu. Utrudnia wchłanianie niektórych leków i składników pokarmowych, min. witamin, oraz wydłuża działanie garbników i innych związków dobrze rozpuszczalnych w wodzie.

Okłady z ciepłej masy surowca stosuje się na trudno gojące się rany, przy podrażnieniach. Odwar stosuje się zewnętrznie jako kompres na oczy, przy stanach zapalnych oraz zmęczeniu. Przy zaparciach prawoślaz podaje się dzieciom w różnych formach w zależności od ich wieku pl.wikipedia.org. Niemowlętom i małym dzieciom wykonuje się lewatywy z odwaru, natomiast starszym dzieciom można podawać korzeń w postaci proszku, po łyżeczce rano i wieczorem.

Formy podawania

Wyciąg na zimno: 1 łyżkę korzeni lub liści zalej szklanką letniej, przegotowanej wody. Po pół godzinie wyciąg można przecedzić i osłodzić miodem. Dzieciom podawać 3 do 6 razy dziennie po łyżce. 1

Okłady: 2 łyżki korzenia lub liści zalane połową szklanki wrzątku.2

Rate this post