girl sitting barefoot in the bathroom
Trendy

Albinizm (Bielactwo nabyte)


Albinizm, czyli bielactwo zwane wrodzonym bądź nabytym, to choroba lub też defekt skórny, polegający na braku odpowiedniej ilości ciemnego pigmentu w skórze, na włosach i gałkach ocznych (tęczówki są bardzo jasne). Osoby dotknięte tym problemem nazywane są albinosami.

Bielactwo wrodzone może występować na całej powierzchni skóry, określamy je wówczas mianem bielactwa właściwego, lub tylko na jej wybranych powierzchniach- wtedy określamy je jako albinizm częściowy. Niemniej jednak, albinizm jest chorobą genetyczną. Oznacza to, że jest przekazywany przez rodziców, którzy noszą w sobie wadliwy gen. Oni sami nie muszą cierpieć na tą chorobę, ale mogą jej gen przekazać potomstwu. Za wszystko odpowiada enzym zwany tyrozyną, którego rozkład następuje w sposób nieprawidłowy.

W przypadku albinizmu wrodzonego, u osoby chorej komórki barwnikowe skóry są od razu niszczone i rozpadają się całkowicie pl.wikipedia.org. W efekcie daje to bardzo charakterystyczne objawy w wyglądzie chorego, np. bardzo jasne, żółtawe włosy, brwi i rzęsy. U osoby dotkniętej albinizmem bardzo charakterystyczne są też gałki oczne, które są czerwonawe, nadwrażliwe na światło, na promienie słoneczne i które mogą mieć też różne kolory tęczówki. Może następować także oczopląs i światłowstręt. Cała skóra jest bardzo podatna na wszelkie stany zapalne i poparzenia. W przypadku bielactwa nabytego na całej skórze pojawiają się białe plamy, które choć początkowo mogą być niewielkie, to z czasem zlewają się i łączą tworząc duże, białe obszary na całym ciele. Wygląda to tak, że plamy w samym środku są mlecznobiałe, zaś dookoła ciemnobrązowe przed. Latem mogą być też znacznie ciemniejsze.

Albinizm – leczenie

Leczenie bielactwa jest żmudne i trudne, i wcale może nie dać pożądanych efektów. Albinizm, ze względu na swój genetyczny charakter, uznawany jest za chorobę nieuleczalną, w której można tylko łagodzić objawy. Wszystko rozpoczyna się na właściwej diagnostyce. Lekarz może bazować jedynie na widocznych objawach i na tej podstawie dobrać odpowiedni sposób leczenia. Najczęściej stosuje się leczenie kosmetologiczne, czyli różnego rodzaju kosmetyki, żele i kremy. W przypadku mocno zmienionych obszarów można zastosować odbarwianie zdrowych części skóry, lub zdecydować się całkowity jej przeszczep. U chorych na albinizm stosuje się również naświetlania lampami (fotochemio terapia) lub doustne przyjmowanie sterydów.

Albinizm występuje stosunkowo rzadko, stwierdza się go u około 1% ludzkiej populacji, głównie w państwach Afryki Południowej i Tanzanii. Niemniej jednak jest schorzeniem uciążliwym i kłopotliwym. Do niedawna albinosi byli nawet prześladowani i mocno represjonowani za swój odmienny wygląd. Albinizm dużo częściej występuje w świecie zwierząt (szczury, myszy, papugi)i roślin (jako nieprawidłowy proces tworzenia się zielonego barwnika- chlorofilu).

Rate this post